Tetoválás
Ez egy ősi tradíció a világ legkülönbözőbb részeiben. A ,,tahiti tatu" vagy ,,tatau" szóból ered, mely megjelölést vagy beleütést jelent. Ez a művelet a színezőanyagok bőr alá juttatása tűvel (manapság tetoválópisztollyal). A tetoválás a mai nap részévé vállt, viszont egy ideig a nyugati kultúrában a tetováltakat a bűnözőkkel azonosították. A tetoválás szinte Egyidős az emberiséggel. Ismerték és alkalmazták egyiptomiakon, majákon, rómaiakon, görögökön, aztékokon és inkákon. Találkozhatunk Polinéziában, Új-zélandon, Melanéziában, Mikronéziában és Japánban is a tetoválás kifinomultabb formájával.
A tradicionális és bennszülött kultúrákban rituális jellegű. A nemzetséghez és törzshöz való tartozást, vagy a közösségben betöltött pozíciót szimbolizálja. Gyökerek és szokások iránti tiszteleti szimbólum, de lehet gyógyterápiás jellegű is. Nonverbális kommunikációs formának is használják.
Az ókori görögök, később a rómaiak is rabok és rabszolgák megjelölésére használták (a ,,stigma" latin kifejezéssen jelölték, melyet a mai napig a szégyen jeleként ismernek).
A keresztény egyház harcolt a tetoválás ellen (a sátán művének, később a boszorkányság nevének nevezte). Annak idején csaknem egész Európát felszámolta.
Érdekességek
Az i. e. 3300-ból származó jégember múmiája is tetovált.
Egy egyiptomi múmián fedezték fel a világ legrégebbi tetoválásainak egyikét. A tetovált múmiák többsége nő volt.
A hiedelmek szerint a tetoválásnak óvnia kell hordozóját a gonosz szellemektől, veszélyektől és más csapásoktól.
A tetoválás függőséget okozhat.
Van, aki divatból, emlékből, függőség végett, önkifejezésből vagy kultúrája végett csináltat tetoválást. A fiataloknák gyakran előfordul, hogy szülői tiltás ellenére (dac) vállalt tetoválást.
Jó tanács
Minden tetoválásnak megvan a maga jelentése. Mielőtt tetováltatni szeretnél előbb járj utána az általad kiválasztott minta valós jelentésének az interneten, könyvekben vagy újságokban, magazinokban. Jól gondold meg, hogy mit varratsz a bőrődre, mert veled lesz életed végéig.
Fontos döntés lépésről lépésre
1. Keresgélj az interneten tetoválások után. Elég annyi,ha baráti körben vagy akár az utcán nyitott szemmel jársz és a tetoválásokat nézed.
2. Válassz személyiségedhez illően vagy tetszés szerint, majd tedd egyedivé (Személyre kell szabnod egy tetoválóművész segítségével).
3. Olvasgass, böngéssz az interneten a tetoválásról, a tetoválás készítéséről és a gyógyulás alatti bőrápolásról. Nem árt, ha az ember felkészül.
4. Ha nem találtál semmilyen neked tetsző potívumot, akkor a kezedbe kell venned a tervezést. Ha nem is vagy profi rajztehetségel megáldva, azért egy egyszerű vázlatot el tudsz magadnak készíteni, melyet majd a tetoválóművész kidolgoz.
5. Egy tetoválás egy életre szóló elhatározás, ezért időt kell hagynod a mérleglésre. Ne hozz elhamarkodott döntést. Egy tetoválás (legyen az kicsi vagy nagy) eltávolítása sokkalta fájdalmasabb, mint a készítése és költségesebb is.
6. Ne bízd akárkire a munkát. A hely, ahová mész legyen higiénikus és tiszta. A művész legyen megbízható, engedélyekkel, szükséges oklevelekkel és elégedett ügyfelekkel rendelkező legyen. A szimpátia is fontos, hogy ne csak az alkotásai, hanem maga az ember is elnyerje tetszésedet. Fontos, hogy megtudd vele beszélni elképzeléseidet, ő pedig majd a te személyiségedre tudja alakítani.
,,A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."
,,A tetoválás nem bűn, hanem művészet."
,,A tetoválás csábít, mert örök."
by: WolfGirl