Hit
Politeista (Többistenhívő)
Görög szó: poli - több/sok theosz - isten
Politeizmus, vagyis több istenben való hit. A politeisták istenei a természeti erők, melyeket megszemélyesítenek, felruháznak erővel, alakot választanak nekik. Ezek az istenek nem remdelkeznek feltétlen hatalommal, vannak álmaik, vágyaik és sérülékenyek. Minden természeti jelenségnek megvan a saját istene, de egyszerre több dolgon is tudnak uralkodni, mint az egyiptomi vallásban vagy a görög mitológiában.
Panteista
Panteizmus. Istent s a világot azonosítja. Ennek sok formája van: klasszikus, bibliai, naturalisztikus, dualista és filozófiai panteizmus. Csak névileg azonosítjuk Istent s a világot. Lényege, hogy a világot egységesnek fogjuk fel.
Animista
Latin szó: anima - lélek/lélekzet/életerő
Animizmus. A lélek szakrális aspektusa. Tárgyai: szellemek, lelkek, tündérek és démonok. Élő és akár élettelen dolgokat lélekkel, szellemmel rendelkezőnek gondol. Az animizmus nem vallástípus, hanem adott vallások jellemző attribútuma. Legtisztább formája a samanisztikus vallásokban és a sintoizmusban jelenik meg.
Az animizmus jellegzetességei:
- A lélek különbözik a testtől. A test halála után a lélek tovább él.
- A halot emberek szellemei ugyanolyan vágyakkal, indulatokkal rendelkeznek, mint az élő emberek. Képesek beleavatkozni az élők életébe aszerint, hogy milyen érzéseket táplálunk velük szemben.
- Az uralkodók és a sámánok a leghatalmasabb szellemekkel érintkező személyek (mediátorok). Hatalmukban vannak olyan természetfeletti erők, mellyel a szellemek befolyását érvényre juttathatják.
- Fák imádása.
Sámánista
Sámánizmus. Bizonyos közös vonásokat mutat. Központi alakja a sámán, aki kapcsolatot tud teremteni a közösség és a túlvilág között.
Monoteista (Egyistenhit)
Monoteizmus. Egy élő, személyes Istenben hisznek és a róla való tanításban. Ide tartozik: Zsidó vallás, Kereszténység, Iszlám, Mandeusok (Szábeusok), Bahá´í, Drúzok, Vaisnavizmus, Kaodaizmus, Mormonizmus, Szikh, Rasztafariánus mozgalom, Unitarizmus, Zoroasztrizmus és Yazdanizmus-kurd.
Ateista
Ateizmus. Tagadja Isten, istenek, okkult lények és természetfeletti jelenségek lézetését. Nem hisznek bennük.
Érvei:
- Isten létezése elleni logikai érvek.
- Erkölcsi és praktikus okok.
- Társadalmi okok.
- Pszichológiai okok.
Ágai:
- Gyakorlati ateizmus: Nem ismeri el a vallási törvényeket. A saját és a társadalom törvényeit követi.
- Gyenge ateizmus: Nem foglalkoznak istenekkel. Nem jelentik ki, hogy nincsenek, de ők maguk nem hisznek a létezésükben.
- Esős ateizmus: Nyíltan kijelentik, hogy nincsenek istenek, okkult lények, természetfeletti jelenségek. Isten nem létezik.
by: WolfGirl